Cywilny ślub w plenerze – najważniejsze informacje

Jeszcze do niedawna, cywilny ślub w plenerzenie był taki łatwy do zorganizowania, bowiem zgodę na jego przeprowadzenie, można było otrzymać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Wszystko uległo zmianie w roku 2015 dzięki nowelizacji ustawy na temat aktów stanu cywilnego. Od tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować swój wymarzony ślub w plenerze. Wystarczy tylko, iż ustalimy w urzędzie odpowiednią datę i złożymy wniosek pisemny o udzielenie nam ślubu w plenerze. Należy także oczywiście liczyć się z pewnymi dodatkowymi kosztami. Jakimi? O tym napiszemy między innymi w poniższym artykule. 

Ślub w plenerze – jakie mogą być związane z nim koszty? 

Koszty zorganizowania ślubu w plenerze, prawdziwym tematem rzeką. Wszystko bowiem zależeć będzie od pomysłów państwa młodych, dekoracji i wymogów. Kwestii jest naprawdę sporo i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, na jaki wydatek należy się przygotować. 

Jeśli zaś chodzi o tak zwane koszty stałe, to prezentują się one w następujący sposób: 

  • w chwili ustalania daty, jak i składania wniosku o pozyskanie zgody na ślub odpowiednim urzędzie, trzeba uiścić opłatę w wysokości 84 zł, 
  • po tym, jak otrzymamy zgodę, będziemy zmuszeni do wniesienia kolejnej opłaty, tym razem w kwocie 1000 zł.

Ślub w plenerze – gdzie go najlepiej zorganizować?

Opcji wyboru miejsca na ślub w plenerze, jest całkiem sporo. Tak naprawdę można go zorganizować tam, gdzie się tego zechce – pod warunkiem, iż lokalizacja ta nie będzie zakwestionowana przez organ, który ma udzielać ślubu. 

Najpopularniejsze miejsca to ogrody, lasy i łąki. Ślub w plenerze można także zorganizować nad rzeką czy też nad jeziorem lub na piaszczystej plaży. Ponadto w tego typu lokalizacjach, musimy zbytnio przejmować się dekoracjami, bowiem to sama okolica stanowi ozdobę.