Ślubne zagwozdki – na której ręce nosić obrączkę?

Podczas przygotowań do ślubu trzeba wykonać wiele zadań i zająć się ogromną liczbą spraw. Nic więc dziwnego, że w tym zamieszaniu umykają nam różne rzeczy, które w tym kluczowym momencie stają się powodem wielkiego stresu. Jedną z tych kwestii jest bardzo popularny wśród młodych par dylemat, czyli: na której ręce nosi się obrączkę ślubną? Odpowiedź na szczęście jest dość prosta i łatwa do zapamiętania.

Na którą dłoń założyć obrączkę?

Nadchodzi ten kluczowy moment ceremonii ślubnej – czas założyć sobie nawzajem obrączki. Pytanie brzmi: na którą dłoń i na który palec? Odpowiedź jest banalnie prosta, o ile zamykamy się w granicach Polski. W naszym kraju obrączkę nosi się na prawej dłoni na palcu serdecznym, choć nie zawsze tak to wyglądało. Podobnie ten zwyczaj wygląda aktualnie w wielu państwach europejskich. Istnieją jednak takie zakątki świata, w których obrączkę zakłada się na palec lewej dłoni, czyli wedle tradycji starożytnej. W Polsce jednak ten wyjątkowy pierścionek przesunął się na prawą dłoń. Dlaczego tak się stało?

Dlaczego akurat prawa, a nie lewa?

W naszym kraju zmiana położenia obrączki wynika przede wszystkim z krwawej historii powstań narodowych. Przełożenie pierścionka na prawą dłoń ukazywało żal po utraconej ojczyźnie. Podobny gest wykonywały kobiety owdowiałe, wykazując w ten sposób żal po utraconym partnerze. Z czasem przyjęło się, że obrączka znajduje się na serdecznym palcu prawej ręki, zaś na czas żałoby jest przekładana na lewą dłoń. Wyjaśnienie, jak widać, jest proste, a dylemat, na którą rękę założyć obrączkę, zniknął. Warto jednak zwrócić jeszcze uwagę na kilka zwyczajów związanych z tym unikalnych pierścionkiem.

Powszechnie wciąż uważa się, że obrączkę należy nosić cały czas, nie tylko na znak zawartego małżeństwa i jako symbol miłości, ale również po to, by przynosiła szczęście w miłości. Z tego względu warto dobrać możliwie najwygodniejszy pierścionek, aby jego noszenie nie stanowiło dla nas trudności na co dzień. Niektóre pary także składają symboliczny pocałunek na obrączce, nim założą ją na palec swego partnera.